Jump to content

User:Tia.wallas

From Wikipedia, the free encyclopedia

MOTOORI NORINAGA

Motoori Norinaga (21. junij 1730 - 5. november 1801) je bil japonski učenjak Kokugakuja (akademsko gibanje, šola za Japonsko filozofijo), zdravnik, pesnik in klasično izobražen filozof, aktiven v obdobju Edo. Uvrščamo ga med štiri velike može Kokugaku (nativističnih) študij.

• Rojstvo: 21. junij 1730 • Smrt: 5. november 1801 (starost 71 let) • Državljanstvo: japonsko • Obdobje delovanja: obdobje Edo • Področje delovanja: Vzhodna filozofija, japonska filozofija • Glavni interesi: japonska literatura, gramatika



Življenje

Norinaga se je rodil v današnjem mestu Matsusaka v provinci Ise (zdaj del Mie), kot drugi sin trgovske hiše v Otsuju. Njegovi predniki so bili več generacij vazali klana Kitabatake. Pri 11 letih mu je umrl oče in, ko mu je umrl še njegov starejši brat je Norinaga nasledil linijo Ozu, a je kmalu končal družinski posel in se posvetil zdravljenju in literaturi. Na materin predlog je pri 22 letih odpotoval v Kjoto študirat medicino. Tam je študiral tudi kitajsko in japonsko filologijo pri neokonfucianistu Horiju Kei'zanu. V tem času se je Norinaga začel zanimati za japonske klasike in se pod vplivom Ogyū Soraija in Keichūja odločil vstopiti na področje Kokugakuja. Z razvojem jezika so Japonci v obdobju Edo slabo razumeli starodavne klasike in besedila, zato so potrebovali filološko analizo, da bi jih pravilno razumeli, k temu pa je pripomogel prav Norinaga. Pridobljeno znanje je Norinaga delil naprej in med njegovimi najpomembnejšimi učenci so bili Ishizuka Tatsumaro, Nagase Masaki, Natsume Mikamaro, Takahashi Mikiakira in pa tudi njegov sin Motoori Haruniwa. Ko se je Norinaga vrnil s študija, je v svoji hiši, ki je bila zgrajena leta 1691 kot upokojitveno zatočišče njegovega dedka, odprl zdravniško ambulanto za dojenčke, svoj prosti čas pa je posvečal predavanjem o Zgodbi o Geniju (The tale of Genij) in preučevanju Japonske kronike. Pri 27 letih je kupil več del Kamo no Mabuchija in tako začel raziskovati Kokugaku. Leta 1763 je Norinaga tudi srečal Mabuchija, ko je slednji obiskal mesto Matsusaka. Z njegovo pomočjo je Norinaga pričel z natančnim raziskovanje Kojikuja.

Leta 1762 se je poročil s Kusubuki Tami in leto kasneje se mu rodi sin Haruniwa. Umrl je v svoji hiši pri 71 letih. Njegovi potomci so živeli v tej hiši vse do obdobja Meiji. Tako ta hiša kot njegov rojstni kraj sta danes označena kot poseben nacionalni spomenik, nekateri deli hiše pa so odprti tudi za javnost (Motoori Norinagijev muzej). V muzeju je ohranjenih okoli 16.000 del povezanih z Norinago, obiskovalci pa se lahko v muzeju naučijo veliko o njegovem življenju in delih tega japonskega učenjaka.

Norinaga je pokopan na vrhu gore Yamamuro, grob pa se nahaja v bližini njegovega domačega mesta in je opisan s pesmijo Man’yoshu. Mesto svojega pokopa je filozof določil sam, saj je pred smrtjo ta kraj tudi obiskal in tja posadil sakura drevesa. Leta 1936 je bil grob razglašen kot nacionalno zgodovinsko mesto, leta 1999 pa je bil tudi prenovljen. Norinaga ima poleg omenjene grobnice še eno v mestu Matsusaka.



Dela in dosežki

Norinagovo najpomembnejše delo je Kojiki-den (komentarji na Kojiki), ki je nastajalo 35 let. Zgodba Kojiki-den priča o vplivu Japonske nad Kitajsko. Za Japonsko naj bi namreč veljalo, da so jo ustvarili bogovi, na njej pa pot ni ne naravna ne umetno vzpostavljena s strani ljudi, ne pripada ne naravnemu ne človeškemu redu. Posebnost Japonske naj bi bila prav v sprejemanju človeških čustev, ki so podlaga za naravno dobro vedenje. V komentarju k tej zgodbi Norinaga piše, da ima vsak človek ob rojstvu »pravo srce«, »magokoro«, katerega najzvestejši izraz je starodavna japonska literatura. Poezija, ki opisuje nihajoče občutke globoko v človeškem srcu pa je hkrati ženstvena in krhka. Z uporabo različnih metod pa je Norinaga tudi potrdil, da je Kojiki najstarejše ohranjeno japonsko besedilo, ki je bilo napisano leta 712.

Drugo njegovo najpomembnejše delo pa so njegove opombe na Zgodbo o Genjiju (The tale of Genij). Doslej so namreč preučevalci starodavne književnosti poudarjali predvsem veličastnost in moškost poezij ter kazali odpor do del, kot je Zgodba o Geniju (The tale of Genij), ki je veljala za nemožato in čustveno. Norinaga pa je s svojim podrobnim preučevanjem omenjenega dela poudarjal posebno japonsko občutljivost »žalost do minljivosti«, za katero je trdil, da tvori bistvo japonske literature.

Pri svojih raziskovanjih je Norinaga zavzel stališče, da je bila dediščina starodavne Japonske naravna spontanost v občutkih in duhu in, da je uvoženi konfucianizem (starodavni kitajski verski sistem, ki se osredotoča na pomen osebne etike in morale) v nasprotju s takimi naravnimi občutki. Med drugim je kritiziral Japonskega filozofa Soraja zaradi njegovega pretiranega vrednotenja kitajske civilizacije, čeprav je bilo kasneje poudarjeno, da je na njegovo filozofsko metodologijo močno vplivala prav Sorajeva. Na njegove ideje je prav tako vplival tudi kitajski intelektualec Wang Yangming, ki je zagovarja »prirojeno znanje« in je menil, da ima človeštvo naravno sposobnost razlikovati med dobrim in slabim.

S svojo besedilno analizo starodavne japonščine in podrobno analizo pomožnih glagolov je Norinaga pomembno prispeval tudi k vzpostavitvi domače japonske slovnične tradicije.

Seznam del

• Kojiki-den (komentarji na Kojiki) • Zgodba o Geniju (The tale of Genij) • Košara iz draguljev (Jeweled Comb Basket) • Pot Bogov (The Way of the Gods) • Ponovna prilastitev japonskih mitov (Reappropriating the Japanese Myths)

V slovenščini

V slovenščino ni prevedeno nobeno Norinagijevo delo, prav tako njegovo ime ni omenjeno v nobeni slovenski literaturi.


Viri: ResearchGate. Motoori Norinaga’s research works. [internet]. [citirano 27.11.2022]. Dostopno na naslovu: https://www.researchgate.net/scientific-contributions/Motoori-Norinaga-2015684296

Encyclopedia Britanica. Motoori Norinaga, Japanese scholar. [internet]. [citirano 27.11.2022]. Dostopno na naslovu: https://www.britannica.com/biography/Motoori-Norinaga

Nes World Encyclopedia. Motoori Norinaga. [internet]. [citirano 27.11.2022]. Dostopno na naslovu: https://www.newworldencyclopedia.org/entry/Motoori_Norinaga

Norinagakinenkan. Museum of Motoori Norinaga. [internet]. [citirano 15.1.2023]. Dostopno na naslovu: https://www.norinagakinenkan.com/english/index.html Motoori Norinaga. Francoska Wikipedia. [internet]. [citirano 15.1.2023]. Dostopno na naslovu: https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Motoori_Norinaga

Viri slik: Motoori Norinaga – Wikipedia. [internet]. [citirano 15.1.2023]. Dostopno na naslovu: http://www.norinagakinenkan.com/english/images/about/norinaga.jpg