User:Hafenscher/Mechatronika Szakosztály
This is not a Wikipedia article: It is an individual user's work-in-progress page, and may be incomplete and/or unreliable. For guidance on developing this draft, see Wikipedia:So you made a userspace draft. Find sources: Google (books · news · scholar · free images · WP refs) · FENS · JSTOR · TWL |
Mechatronika Szakosztály a Gépész Szakkollégium (GSZK) egyik tagozata. A Mechatronika Szakosztály (MSZO) 2008-ban alakult a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gépészmérnöki karán. Az MSZO egy diákok által működtetett, diákoknak szóló szervezet. Vezetősége 4+2 tisztséget viselő hallgatókból áll (maximum 6 ember), 4 csoportvezető, illetve az elnökség (elnök, alelnök). A Mechatronika Szakosztály jelenlegi elnöke: Szabó Csenger
Az MSZO alapvető céljai
[edit]A Szakosztály legfőbb célja, hogy segítséget nyújtson a hallgatók számára, mind tanulmányaikban, mind a tanulmányaikon túlmutató, szakmai törekvéseikben. Sok tantárgyat nehezít, hogy a hallgatók nem látják a tanultak hasznát, nem tudják mihez kapcsolni az ott hallottakat. Amennyiben a hallgatóknak lehetősége nyílik a gyakorlatban is kipróbálni, megvalósítani a tanultakat, akkor a tapasztalat alapján könnyebben boldogulnak a kapcsolódó tantárgyakkal is. Emellett az egyetem elvégzése után a leggyakoribb kérdés az állásinterjúkon, hogy "Mit csinált az egyetem mellett?", illetve a "Milyen tapasztalatai, referenciái vannak?". Ezekben segít az MSZO, azzal, hogy megteremti az egyéni, illetve csoportos projektek megvalósításához alapvetően szükséges feltételeket.
Az MSZO felépítése
[edit]A Mechatronika Szakosztály sokrétű feladatai miatt több csoport működik a Szakosztályban. Ezen csoportok:
- Konzultációs csoport
- Külsős kapcsolatokért felelős csoport
- Rendezvényes csoport
- Projektszervező csoport
Minden csoport élén áll egy vezető, illetve a Szakosztály élén áll az Elnök, valamint az Alelnök. Ezen 6 tisztség viselői alkotják az MSZO vezetőségét, akik a mindenkori döntésekért, célokért, gazdasági ügyekért felelősek.
Konzultációs csoport
[edit]Jelenlegi vezetője: Horváth Dániel. A csoport elsősorban a BME Gpészmérnöki karán tanuló hallgatók, egyetemi előmenetelében nyújt segítséget. Rendszeresen tartanak nyilvános és ingyenes konzultációkat az érdeklődőnek majdnem minden tantárgyból. Ezen konzultációk túlnyomó többsége az Egyetemi Campus területén kerül megtartásra, amelyhez a tanszékek segítsége is szükséges. Legtöbbször a Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika (MOGI) Tanszék nyújt segítséget, de emellett többször segít a Gép és Terméktervező Tanszék GT3, illetve a GET csoport is az Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék (AAIT) csoportja . A csoport tevékenysége az elmúlt fél évben kibővült. Videókonzultációkat készít, amelyek mindenki (minden egyetem, minden hallgatója) számára elérhetőek online. Ezen videók digitalizálótáblával, számítógépen készülnek, vagyis a néző nem egy videó-felvételt néz egy konzultációról, hanem azt látja, ahogy konzulens a képernyőjére írva a tananyagot, magyarázza el azt. Ennek előnye, hogy kevésbé zajos, könnyebb figyelni rá, jobban kihasználja a képernyő méreteit, lehetőségeit. (Ezen videók a youtube-on a Mechatronika Szakosztály saját csatornáján érhetők el.) Ezen csoport feladatkörébe tartoznak a Kurzusok szervezése, lebonyolítása is. Ezek általában 3-6 alkalmas (alkalmanként 90-120 perces) kurzusok, amelyek egy-egy szoftverrel, hardverrel, eljárással ismerteti meg a hallgatóságot. Ezek végén történik egy teszt, hogy a hallgatóság mennyire sajátította el az adott kurzus anyagát, ami alapján a jövőben lehet alapozni szaktudására, kompetenciájára.
Példák (a teljesség igénye nélkül):
- Arduino kurzus
- SolidWorks kurzus
- AutoCAD kurzus
- Nyákkészítő kurzus
- Forrasztó kurzus
- C++/C# kurzus
Külső Kapcsolatokért felelős csoport
[edit]Jelenlegi vezetője: Homolya Péter. A csoport legfőbb feladata a cégekkel való kapcsolattartás. A Szakosztály rendszeresen szervez gyárlátogatásokat, ahol az érdeklődők megtekinthetik milyen is egy gyári, ipari munkakörnyezet, milyennek is lehet elképzelni a jövőbeli munkahelyet. Ezen csoport felelős a Mérnökestekért is, amikor egy, az iparban dolgozó mérnököt hívunk meg egy kötetlenebb formájú beszélgetésre, ahol személyes tapasztalatairól, döntéseiről beszélgetünk, hogy elkerülhessük az esetleges hibákat. Előadások szervezése adja a csoport profiljának nagyjából felét (félévente 6-10 előadás). Ekkor egy Gépészeti, Mechatronikai területtel kapcsolatos témát hallhatnak a látogatók általában 90-120 percben. Az előadók közt vannak hallgatók, egyetemi előadók, iparban dolgozó mérnökök, külföldi egyetemek oktatói, startup-ok vezetői. Ezen előadás általában a Kármán Tódor Kollégiumban (KTK) kerülnek megrendezésre, ugyanakkor gyakran biztosít termet a MOGI tanszék is. A csoport legfrissebb projektje, hogy cégekkel közös képzéseket szervezzen tagjai számára. Ezeknek lényege, hogy egy-egy kurzus végeztével egy adott cég mérje fel a hallgatóság tudását, kompetenciáját, és akiket kompetensnek találnak, azok tudását írásban is elismerjék.
Rendezvényes csoport
[edit]Jelenlegi vezetője: Karácsony Tamás. A csoport azért jött létre, hogy az MSZO ne csak szakmaiságot, de kapcsolatokat is adjon tagjainak. Ezzel mind a közösségbe tartozás érzését, mind az információ áramlásának sebességét elősegítve. A Szakosztályban vannak az egyetemet kezdő Gólyáktól kezdve MSc másodéves hallgatókig minden évfolyamról hallgatók. Egy ilyen sokszínű közösség összefogása sok munkát igényel. A legfontosabb események a Szakestek, ahol is az egész Szakosztály összeül egy vacsora keretében megbeszélni, a legfontosabb újdonságokat, terveket, projekteket. Ezeken kívül pedig heti rendszerességgel vannak egyéb közösségépítő események is.
Projektszervező csoport
[edit]Jelenlegi vezetője: Hajdu Zsombor. Ezen csoport felelős a projektekért, azaz ha bármely tag szeretne gyakorlatban is megvalósítani egy elképzelt projektet, akkor ezen csoport ad neki segítséget. A Kármán Tódor Kollégium biztosít a Szakosztály számára egy helységet, amelyet a Szakosztály Műhelynek rendezett be. Ezen műhelyben bárki szabadon dolgozhat mind a mechanikai, elektronikai, illetve informatikai részén az adott projektnek. A csoport tagjai pedig saját tapasztalatiakkal, tudásukkal járulnak hozzá a projektek sikerességéhez. A műhely a nap 24 órájában a hallgatók rendelkezésére áll, illetve heti egy alkalommal a csoport minden tagja összejön, a projekteket készítő emberekkel. Ekkor irányított konzultálások zajlanak, illetve az idősebbek mutatnak eljárásokat, amelyekkel az adott projekt, könnyebben, gyorsabban oldhatnak meg problémákat. Megvalósult projektek:
- Légpárnás robot (kesztyűvel vezérelhető)
- LED-mátrix (2D-s és 3D-s)
- Inverz ingák
- RFID rendszer
- 3D nyomtató
- stb.
Az önálló projekteken kívül ez a csoport minden félévben meghirdet olyan projekteket, amelyek az MSZO-nak hasznos termék építését célozzák. Ezen eszközöket a későbbiekben a Szakosztály minden tagja használhatja. Ezen projektek anyagi vonzata az MSZO költségvetését terheli, így ezen alkalmakkor a hallgatók nem csak a tervezéshez, összeépítéshez szükséges eszközöket, de valóban minden alkatrészt is megkapnak a projekthez. Vagyis ingyenesen tanulhatják meg a mechatronika alapvető szabályszerűségeit, hogy hogyan lehet a gépészetet, a villamosságot, és az informatikát ötvözni. A csoport minden félévben igyekszik ösztönözni az MSZO tagjait különböző versenyeken való részvételre. Így például:
- Magyarok a Marson
- RobonAUT
- Mérnökfutam
A csoport jelentős részt vállal a kurzusok lebonyolításában is, például az Arduino kurzus alatt használt szenzorok, hardverek megépítésében, biztosításában.
Az MSZO egyéb tevékenységei
[edit]Minden évben a Mechatronika Szakosztály Gólyatábort szervez a leendő Mechatronikus hallgatóknak. Ezen gólyatáborok általában 55-65 gólyát lát vendégül. A gólyatábor a Kármán Tódor Kollégiumban kerül megszervezésre, és elsősorban szakmai jellegű, több előadással, laborlátogatással. A legutóbbi Gólyatáborok szervezői: Szaller Ádám, Hafenscher Richárd.
Az elmúlt félévben indult egy kezdeményezés az MSZO-ban, aminek célja egy verseny megrendezése. Ettől függetlenül a Mechatronikusok anyatanszéke, a MOGI is versenyszervezésbe kezdett. Jelenleg az MSZO a Tanszéket segítve szervezi a versenyt, amely egy Micromouse verseny lesz. A verseny már kiírásra is került. A Micromouse eredetileg Japán verseny volt, ami mára világszerte, több országban is elterjedt. Ezen verseny Magyarországi honosítását célozza ez a kezdeményezés is. A verseny MSZO oldali főszervezője: Kiss Gábor.
Az MSZO működéséről
[edit]A Mechatronika Szakosztály, mint minden öntevékeny kör a Gépészkaron a Gépészkari Hallgatói Képviselet (GHK) felügyelete alá tartozik. Minden öntevékeny körnek van egy ún. Szervezeti és Működési Szabályzata (SzMSz). Ezen papír tartalmazza az MSZO alapvető működési feltételeit. Az ezen felüli dolgokat, féléves célokat mindig az aktuális vezetőség határozza meg. A Szakosztály vezetősége minden héten ülésezi, ahol megbeszélik a következő hét, hetek főbb eseményeit, terveit, a félévre kitűzött célok aktuális állását. Illetve a csoportok is hetente, de legritkábban kéthetente gyűléseket tartanak, ahol a csoport által szervezett programokat, programötleteket beszélik át, illetve itt minden tag tehet javaslatokat, élhet kritikával az MSZO-val kapcsolatban.
Tagsági rendszer
[edit]Minden hallgatói jogviszonnyal rendelkező diák jelentkezhet az MSZO-ba. Ekkor be kell küldenie egy jelentkezési pályázatot, majd részt vennie egy szóbeli elbeszélgetésen. Ezután bekerülhet a szakosztályba próbás tagként. Amennyiben a félév során megfelelő mennyiségű munkát fektetett be (amelyet a csoportvezető pontokkal jutalmaz, ezen pontok adják a munka mérőszámát). A Szakosztályban kétféle pontot különböztet meg. Külön jár a programok, események megszervezéséért, az ezekben való segédkezésért, a projektek dokumentálásáért; illetve külön pont jár az egyes eseményeken való részvételért, ahol a hallgató szakmai tudása gyarapodik, látásmódja változik. Mindkét féle pontból van egy meghatározott minimum, aminek elérése után az adott hallgató rendes taggá válik. Ez a tagság fél évre szól. Amennyiben valaki egy félév alatt eléri a szükséges pontok 1,8-szorosát, akkor a hallgató egy évre érdemli ki a rendes tagság státuszát. A vezetőséget minden félév elején a rendes tagok választják titkos szavazással. Egy-egy vezető megbízása egy félévre szól, kivéve az elnököt, akit mindig egy évre választanak meg (őszi félév elején). Ezek mellett azon tagok, akik kiemelkedően sokat tettek a Szakosztályért, sok éven át fáradságos munkával emelték az MSZO nevét, őket a vezetőség Öregtaggá avathatja. Ezen tagság egy tiszteletbeli tagság, amely örökre szól.
Külső hivatkozások
[edit]