Jump to content

User:Anjaglusac2301

From Wikipedia, the free encyclopedia

Šesta beogradska gimnazija

O mojoj školi:

Шеста београдска гимназија је средња школа која се налази у улици Милана Ракића, на територији Градске Општине Звездара, у делу града познатом као Лион. Основана је 19. октобра 1933. године као „Непотпуна мушка реална гимназија“ са седиштем у улици Војводе Драгомира, а две године касније пресељена је у Булевар Краља Александра 77. Камен темељац за зграду у којој се данас налази положен је 14. маја 1939. године, већ у октобру је била под кровом. Изградња је завршена 1942. године.

У социјалистичкој Југославији

[edit]

По ослобођењу велики проблем за организовање наставе био је велики број ученика и недовољан простор за рад. Тако је од дела ученика Шесте настала Трећа непотпуна мешовита гимназија. Ученици су са наставницима учествовали у свим приредбама и манифестацијама које је организовала нова просветна влас. Одмах после рата прослављен је и Дан Светог Саве на веома свечан начин. А онда дуги низ година овај Дан се није прослављао. Велика пажња је посвећивана идеолошком раду са ученицима. Почињу да делује пиониска и омладинска организација, синдикална подружница, научне групе, дебатни клубови, секције и књижевна друштва. У згради су постојале три гимназије: Шеста мушка, Трећа женска и Трећа мешовита београдска гимназија. То је била велика концентрација школске омладине ( 3.812 ученика). политичке прилике у земљи одражавале су се и на садржај наставног процеса. Стално се радило на побољшавању наставних средстава и набавци учила за рад. Ученици и наставници су временом били заокупљени школским питањима наставе и дисциплине, која није увек била примерна. Почеле су да се реализују ексурзије по читаој држави. То је било значано како би се после рата развио нови однос школске омладине према политичком систему.

Link za sajt:

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B0_%D0%B1%D0%B5%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B3%D0%B8%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0