Draft:SzomatoDráma
Draft article not currently submitted for review.
This is a draft Articles for creation (AfC) submission. It is not currently pending review. While there are no deadlines, abandoned drafts may be deleted after six months. To edit the draft click on the "Edit" tab at the top of the window. To be accepted, a draft should:
It is strongly discouraged to write about yourself, your business or employer. If you do so, you must declare it. Where to get help
How to improve a draft
You can also browse Wikipedia:Featured articles and Wikipedia:Good articles to find examples of Wikipedia's best writing on topics similar to your proposed article. Improving your odds of a speedy review To improve your odds of a faster review, tag your draft with relevant WikiProject tags using the button below. This will let reviewers know a new draft has been submitted in their area of interest. For instance, if you wrote about a female astronomer, you would want to add the Biography, Astronomy, and Women scientists tags. Editor resources
Last edited by Gyorim82 (talk | contribs) 34 days ago. (Update) |
Rövid leírás
[edit]A SzomatoDráma® egy holisztikus önismereti és öngyógyító módszer, amelyet Dr. Buda László, pszichiáter, pszichoterapeuta alkotott meg a 2010-es évek elején. A módszer a pszichodráma és más test orientált terápiák elemeit egy új megközelítésbe integrálva személyre szabott összefüggésrendszert tár fel a fizikai tünetek és a lelki folyamatok között.
A SzomatoDráma jellemzői az egyszerűség, a játékosság, az érzelemgazdagság és a hatékonyság.
Elnevezésében a „szomato” szó utal arra, hogy a játékok során a szereplők fokozott figyelmet fordítanak a testi tapasztalatokra, tünetekre, betegségekre, és engedik, hogy a test bölcsessége irányítsa a tudatosságuk ébredését.
A "dráma" pedig ez esetben annyit jelent, hogy a módszer dramatikus eszközöket használ: "élesben", konkrét találkozások, konfliktusok, érzelmek átélésével, és a szükséges lépések azonnali megcselekvésével hárítja el a gyógyulás belső akadályait, és juthat közelebb a vágyott testi-lelki harmóniához.
Népszerűsége és elterjedtsége folyamatosan növekszik Magyarországon, illetve Közép-Európában.
SzomatoDráma alkalmazása
[edit]- A SzomatoDráma működése nem diagnózis- és állapotfüggő folyamat, bárki, bármilyen állapotban profitálhat belőle.
- A SzomatoDráma lehetővé teszi, hogy olyan elzárt, sokszor fájdalmas érzésekkel találkozzunk, amelyek tudattalanul irányítják életünket, majd testi tünetek, betegségek formájában manifesztálódnak.
- A módszer nem csak testi tünetek, betegségek megjelenése esetén alkalmazható sikerrel, hanem életvezetési fennakadások, nehézségek, problémák esetén is. Ugyanakkor a testtel való kommunikáció megtanulásának és a tapasztalati alapú önismeret mélyülésének köszönhetően remek eszköze lehet az egészségfejlesztésnek, betegségmegelőzésnek is.
- A módszer alkalmazása történhet csoportban (általában 4-6 fő részvételével) vagy egyéni konzultáció keretében.
A SzomatoDráma játék menete
[edit]A SzomatoDráma játék egy teljesen szabad mozgástér, ahol minden lehetséges, de semmi sem kötelező. A folyamat legmélyebb rendező elve a spontán, organikus szerveződés a harmónia és az egység felé, amely általában magától megjelenik és felerősödik, amikor
- egy biztonságos, bizalmi teret hozunk létre
- a résztvevők tiszta szándékkal, teljes figyelemmel és nyitottsággal vannak jelen,
- a szereplők megnyílnak arra, hogy hogy érzelmi hullámaik és intuícióik felszínre kerüljenek, és ezek által vezérelve szabadon kommunikálhatnak,
- a főszereplő teljes szabadságot élhet meg azzal kapcsolatban, hogy hogyan és milyen mértékben folyik bele a játékba,
- a játék vezetője megfelelően facilitálja az organikusan épülő folyamatot, és nem akadályozza azt személyes prekoncepcióival.
A SzomatoDráma játék 4-5 fős csoportokban zajlik: 1 Játékvezető, 1 Főszereplő, és 2-4 Szereplő részvételével. 1 játék általában 45-60 percig tart, de vannak ún. rapid játékok is, amelyek 15-20 percnél nem hosszabbak.
A Főszereplő kiválasztását követően megtörténik egy konkrét téma körvonalazása (testi, életvezetési, egyéb nehézségek), és térben történő megjelenítése, azaz a szőnyeg benépesítése. A SzomatoDráma módszerében többnyire kerek szőnyegeket használnak, amely jelképezi a Főszereplő belső világát, sorsát, testének színpadát. A kezdő kép beállítását követően a Szereplők „életre kelnek”, szavakkal, mozdulatokkal kifejezik érzéseiket, a Főszereplőnek pedig lehetősége van a Szereplőkkel való kapcsolatfelvételre, a játékba való belépésre, saját élményeinek kihangosítására.
A játék vezetőjének instrukciós stílusát a „tálca-módszer” jellemzi. Ez valahol középen van a szakértői, direktív és a alkalmazkodó, követő, non-direktív stílus között.
A SzomatoDráma játék egyik kulcsmozzanata a szintátlépés: ilyenkor a Főszereplő hirtelen saját világa egy másik szintjének szereplőit, összefügéseit fedezi fel a játéktéren. A történet leggyakrabban a testi szintről ugrik át a kapcsolati szintre.
A SzomatoDráma játék általános jótékony hatásai
[edit]- segít feloldani az elidegenedést saját testünk vonatkozásában
- személyre szabott összefüggésrendszert tár fel a fizikai tünetek és a lelki folyamatok között
- hozzájárul a múltból hozott, elfelejtett-eltemetett érzelmi-kapcsolati elakadások feloldásához, a lelki „méregtelenítéshez”
- megnyitja a testrészekkel, szervekkel való párbeszéd lehetőségét
- segít képzeletben és játékban modellezni a gyógyulási folyamatot
- erősíti a felépülésbe vetett hitet és a személyes felelősség-vállalást
- mobilizálja a belső hajtóerőt a gyógyulás irányába
- konkrét megoldási lehetőségeket, cselekvési terveket kínál
- elmélyíti a testi-lelki önismeretet, önelfogadást és önszeretetet.
A módszer működése – a SzomatoDráma hatásmodell
[edit]A Lelkünk üzenete testünk útjain – A Szomatodráma hatásmodell című könyvben (https://www.medicina-kiado.hu/kiadvanyaink/szak-es-tankonyvek/pszichiatria-pszichologia/lelkunk-uzenete-testunk-utjain/), amely a Medicina könyviadó gondozásában látott napvilágot 2024. februárjában a szerző, Üveges Anna (www.uvegesanna.hu) a SzomatoDráma hatékonyságának tudományos alátámasztására tett – Magyarországon úttörőnek számító – első lépéseket a módszerrel végzett pilot kísérlet és hatáselemző modell bemutatásával.
A SzomatoDráma hatásvizsgálata és az erre épülő különleges hatásmodell születése tíz esettörténeten keresztül enged bepillantást tüneteink, betegségeink lelki hátterébe. A hatásmodell a modern pszichoszomatikában is jelentősnek mondható újítás, lévén, hogy a pszichológiai és az orvosi anamnézisnek is korszerűbb, humánusabb értelmezést ad: az illusztratív jellegű, ígéretes kutatási eredmények mellett a kapcsolatainkat átható korai sémák, az ismerősnek tűnő játszmák, illetve a testkommunikáció rajzolt modellezése még inkább segítik e testalapú önismereti módszer hatásmechanizmusának megértését.
Hogyan jelenik meg a testi érzetekben érzelmi állapot, probléma, konfliktus? Miképpen nyerhet szomatikus, testi megjelenési formát egy gondolat, avagy egy érzelmi állapot?
A SzomatoDráma módszer vizsgálatát lehetővé tévő SzomatoDráma-hatásmodell éppen arra képes, hogy szinte lépésről lépésre ragadja meg és fejezze ki ezt. Eredetisége abban rejlik, hogy a hagyományos és modern pszichológiai rendszereket is integrálja: fejlődéspszichológiai alapokra épül, mert a gyermekkori sémák és az észlelés komplex rendszerét bemutató, mozgásos (kinesztetikus) mintázatelemzésre alkalmas. Az emberi fejlődés Piaget által kidolgozott „praktikus” szemléletét következetesen követi három dimenzió mentén: szimbolikus (vizuális), pszicho- és szenzomotoros (kinesztetikus), valamint gondolati (absztrakciós). A hatásmodell egyúttal a pszichoszomatikus modell gondolati, érzelmi és testi dimenzióit is magába olvasztva rávilágít arra, hogy valóban „mindenki másképp egyforma”, mert a haladás csak a három dimenzió összekapcsolódásával jöhet létre, de a megoldás és a belátás szintjéig az út változatos lépések mintázatát tükrözi: a gondolati szinten megragadott állapot, tünet testi és érzelmi úton, de akár szimbolikus vagy elvontabb utakon is kifejeződhet.
A módszer továbbfejlődése Magyarországon
[edit]- 2015-ben Pataki Beáta SzomatoDráma szakember, vezető oktató és Koncz Orsolya mentálhigiénés szakember, család-rendszer terapeuta, SzomatoDráma Játékvezető kialakította a SzomatoDráma gyermekekkel alkalmazható változatát.
- 2017. óta a SzomatoDráma Játékvezetők képzése a módszer vezető oktatói, Oláh Katalin és Pataki Beáta SzomatoDráma szakemberek felügyelete alatt zajlik, akiknek a módszer gazdagításában és alkalmazhatóságának kiterjesztésében jelentős szerepük volt.
- 2023. óta a SzomatoDráma alkalmazását, a konzulensek, játékvezetők és szakemberek munkáját a „SZOMATODRÁMA® gyakorlati irányelvek / szakma – etika – jog – vállalkozás – marketing” c. dokumentum szabályozza.
A módszer elsajátításának lehetőségei
[edit]Akik a módszert professzionális szinten szeretnék alkalmazni, a 8 napos önismereti SzomatoDráma Alapélmény tanfolyamot követően SzomatoDráma Játékvezető- és/vagy SzomatoDráma Egyéni konzulens képzésen vehetnek részt.
A SzomatoDráma képzési rendszer elemei Magyarországon:
- SzomatoDráma játékvezető képzés – 16 nap
A képzés alapfeltétele a 8 napos SzomatoDráma Alapélmény tanfolyamon való részvétel, célja pedig a módszer elméleti alapjainak, felépítésének és működésének-, valamint a SzomatoDráma játék szakmai lehetőségeinek és távlatainak megismerése, az SD játékvezetői attitűd és munka elsajátítása és az ebben való gyakorlatszerzés.
A képzés elvégzése feljogosít a „SzomatoDráma játékvezető” titulus használatára és egy szőnyeges (4-6 fő), maximum egy napos SD program szervezésére - SzomatoDráma egyéni konzulens képzés – 10 nap
A képzés alapfeltétele a 8 napos SzomatoDráma Alapélmény tanfolyamon való részvétel, célja a módszer elméleti alapjainak, felépítésének és működésének megismerése egyéni konzultációs kontextusban, valamint a SzomatoDráma módszerű konzultáció eszköztárának elsajátítása, és lényegre fókuszáló, intenzív, dramatikus egyéni konzultációs folyamatok facilitálása.
A képzés elvégzése feljogosít a „SzomatoDráma egyéni konzulens” titulus használatára és „SzomatoDráma módszerű egyéni konzultáció” tartására. - SzomatoDráma szakember képzés – 12 nap
A SzomatoDráma szakember képzésre való jelentkezés feltétele a SzomatoDráma játékvezetői végzettség, a játékvezető képzés vezetőinek ajánlása, és min. 1 éves aktív játékvezetői tapasztalat, rendszeres szakmai továbbképződés mellett. A képzés célja:- a SzomatoDráma játékvezetők felkészítése csoportok vezetésére, több szőnyeges programok koordinálására, több napos programok megtervezésére és lebonyolítására, különleges játék-szituációk kezelésére, illetve
- a játékvezetői képességének finomhangolása
A képzés elvégzése feljogosít a „SzomatoDráma szakember” cím használatára, több szőnyeges, több játékvezetőt bevonó, akár több alkalmas SzomatoDráma programok, több napos elvonulások szervezésére, vezetésére.
Kritikák és kihívások
[edit]A módszer holisztikus természete szkeptikus reakciókat válthat ki a hagyományosabb pszichoterápiás megközelítések híveiből.
A kritikusok gyakran hangsúlyozzák, hogy a módszer tudományos alapjainak hiánya miatt nehéz objektíven értékelni annak hatékonyságát. Ebben hozott áttörést az Üveges Anna által bemutatott SzomatoDráma hatásmodell, az első olyan kutatás, amivel az eddig kizárólag experience-based módszer megtette az első lépést a tudományos bizonyítottság felé.
Egyes kritikusok szerint a SzomatoDráma játékos és intuitív jellege miatt nem mindenki számára alkalmas. Véleményük szerint vannak, akik inkább strukturáltabb, verbális alapú terápiás módszereket részesítenek előnyben, és nehezebben nyílnak meg a dramatikus és testorientált megközelítések felé.
A módszer egyik fő kihívása, hogy a SzomatoDráma gyakorlói és terapeutái különböző háttérrel és képzettséggel rendelkeznek, ami különbségeket eredményezhet a módszer alkalmazásában és a folyamat minőségében.
Ennek kapcsán említhető meg a hagyományos pszichológusok részéről gyakran felhozott kritika, amely az egyalkalmas, intenzív, érzelmeket megmozgató módszerek veszélyeire, az integárlás nélküli katarzis lehetőségére hívja fel a figyelmet. A témában Dr. Buda László “Az intenzív önismereti és terápiás élményekkel járó kockázatról és felelősségről”[1] címmel tanulmányt írt 2024-ben.
A SzomatoDráma elterjedésének akadályai lehetnek továbbá a társadalmi és kulturális tényezők, mivel eltérő a test és a lélek közötti szoros kapcsolat -, illetve a testi tapasztalatok dramatikus megjelenítésének társadalmi elfogadottsága. A növekvő tudatosság és öngondoskodási igény azonban e téren változást eredményezett az elmúlt években, aminek következtében például érezhetően nőtt a módszer iránt érdeklődő, azt használó és tanuló – általánosságban racionálisabb tartott - férfiak száma.
Források és irodalom
[edit]Könyvek:
- Dr. Buda László - „Mit üzen a tested? – Gyógyító kommunikáció a belső világoddal” 2013. Kulcslyuk Kiadó
- Dr. Buda László - „SzomatoDráma - A gyógyító játék vezetése” 2015.
- Dr. Üveges Anna - „Lelkünk üzenete testünk útjain – A Szomatodráma hatásmodell” 2024. Medicina kiadó
Weboldalak:
References
[edit]- ^ Dr. Buda László “Az intenzív önismereti és terápiás élményekkel járó kockázata és felelőssége” (2024)