Jump to content

User:Franek Vetulani

From Wikipedia, the free encyclopedia
(Redirected from User:Francesco 13)

My user site on Polish Wikipedia has been consciously vandalised and censored without a resonable justification by an administrator, so for now I publish the original censored Polish text below. My older site in English can be found by View history.

My user site censored on Polish Wikipedia by User:Ented

[edit]

Franek Vetulani – od 2010 roku edytor Wikipedii, największego na świecie niekomercyjnego medium opiniotwórczego. Queer, gej, ateista, antychrześcijanin, socjalistyczny demokrata, aktywista, antyklerykał, antyteista, antykatolik, apostata, antyfaszysta, antynacjonalista, antykapitalista, feminista, fotograf, lewak, osoba LGBTQ, pracownik, rowerzysta, pieszy.

kontakt: franekv [at] onet.eu

Bio

[edit]

Urodziłem się i prawie całe życie mieszkałem w Krakowie. Tu skończyłem VII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej.

Otrzymałem standardowy pakiet szczepień dziecięcych, przyjąłem szczepienie na wściekliznę oraz cztery dawki szczepionki przeciw COVID-19. Zarejestrowałem się w bazie DKMS, w 2016 byłem dawcą szpiku kostnego (we współpracy z Fundacją DKMS). Również w 2016 przechorowałem ospę wietrzną. Od lutego 2021 leczę się psychiatrycznie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie w związku zaburzeniami depresyjnymi, głównie na tle lękowym i zaburzonego rytmu dobowego. Od marca 2021 do października 2022 uczęszczałem na psychoterapię indywidualną. Dwukrotnie przechorowałem kiłę, czterokrotnie rzeżączkę; przeszedłem zakażenie HPV. W październiku 2022 miałem chirurgicznie usunięty paznokieć trzeciego palca lewej ręki w wyniku zanokcicy.

Jestem działaczem społecznym i politycznym, członkiem Nowej Lewicy, od stycznia 2021 asystentem społecznym posłanki na Sejm RP profesorki Joanny Senyszyn, od grudnia 2021 członkiem Małopolskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy. Od stycznia 2022 jestem członkiem stowarzyszenia Kuźnica.

W październiku 2015 zacząłem międzywydziałowe indywidualne studia humanistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim (kierunek wiodący: historia), gdzie moim opiekunem przez pierwsze dwa lata był Bronisław Maj. Od lutego do czerwca 2017 studiowałem na Universität Wien w ramach stypendium Erasmus. Byłem laureatem stypendium rektora UJ dla najlepszych studentów (2016) oraz stypendium Funduszu Talenty Piotra Voelkela (2016–2018). Byłem członkiem Koła Naukowego Filozofii Prawa Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zostałem skreślony z listy studentów UJ w październiku 2022. Od maja 2021 byłem w otwartym konflikcie z władzami uczelni, miałem szereg postępowań dyscyplinarnych, w tym za oplucie pomników Zygmunta Szendzielarza i Józefa Franczaka (za co otrzymałem upomnienie od prorektora UJ Armena Edigariana, wpisane do akt studenckich) oraz za nazwanie rektora UJ Jacka Popiela reakcyjnym bucem (nagana z upomnieniem wymierzona przez komisję dyscyplinarną na wniosek rzeczniczek dyscyplinarnych rektora UJ, nieuprawomocniła się w związku ze skreśleniem mnie z listy studentów).

Wyreżyserowałem filmy krótkometrażowe: Hydrofobia (2013), Kury (2016) i Ad maiorem pastae gloriam (2017). Film Hydrofobia miał premierę podczas Gadającego Psa, a także publiczny pokaz w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Film Kury miał pokazy w Panoramie Filmu Polskiego na 56. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz w konkursie Filmowa Młoda Polska na 20. Festiwalu Lato z Muzami. Film Ad maiorem pastae gloriam miał publiczną premierę w klubie Pauza w Krakowie w lutym 2017.

Wystawiałem swoje prace na trzech indywidualnych wystawach fotografii: Febbraiata Romana w Café Gołębia 3 (2014), At 50, everyone has the face he deserves w hallu VII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie (2015) oraz The Fading Companion Guide to Memory w kinie Mikro w sekcji Fringe Miesiąca Fotografii w Krakowie (2021). Byłem uczestnikiem wystawy zbiorowej Nasz ogródek w ramach Krakersa (Krakow Art Week, 2021). Od października 2020 do kwietnia 2023 byłem sekretarzem do spraw programowych i komunikacji w Galerii Olympia. Wcześniej, od 2014 byłem tam wolontariuszem, zajmowałem się dokumentacją i komunikacją społeczną.

Od 2010 angażuję się w rozwijanie Wikipedii, Wikimedia Commons, Wikicytatów i Wikidanych.

Od 2014 pracowałem w instytucjach kultury jako bileter, w latach 2021–2023 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie (także jako szatniarz), w 2016 pracowałem przez kilka miesięcy jako barman. Od lipca 2023 pracuję jako sprzedawca i kasjer w sklepie. Interesuję się historią, filmem, malarstwem, architekturą, literaturą, fotografią, teatrem, samorządem, polityką, filozofią, sprawami społecznymi, sztuką współczesną.

Wkład w pl Wikipedię

[edit]

Pełna lista edycji

Wkład w en Wikipedię

[edit]

Pełna lista edycji

Galeria

[edit]